Jakie są typy obrzezania i czym się od siebie różnią

Obrzezanie to zabieg, który dla niektórych jest nakazem religijnym, dla innych – medyczną koniecznością. Jeszcze inni uważają, że usunięcie napletka jest istotne ze względów praktycznych. Jeśli chodzi o zalety i wady takiej operacji, zdania są podzielone. Urolog dr n. med. Jan Wolski z serwisu Medonet.pl twierdzi, że nie ma się czego obawiać: zabieg jest ogólnie niegroźny i łatwy do wykonania. Niektórzy są jednak pełni wątpliwości. Nie zmienia to jednak faktu, że aż 20-30 proc. mężczyzn na świecie jest obrzezanych. Warto więc wiedzieć, że obrzezanie nie zawsze wygląda tak samo.

Typy obrzezania oraz przebieg zabiegu

Obrzezanie może mieć cztery rodzaje. Są to: High and Tigh, High and Loose, Low and Tigh i Low and Loose. Podstawowe różnice to ilość skóry pozostawionej po zabiegu, a także miejsce nacięcia i umiejscowienie blizny. Jeżeli blizna znajduje się blisko żołędzi, mówimy o obrzezaniu typu low; natomiast jeżeli ślad jest daleko od żołędzi, nazywany to obrzezaniem typu high. Typy loose (luźny) i high (ciasny) różnią się ilością wyciętej skóry. Najczęściej stosuje się metodę High and Tigh. Z trzonu penisa wycina się nieco skóry oraz zewnętrzną część napletka. Wewnętrzna jego część jest usuwana częściowo lub w ogóle. Blizna po tego typu obrzezaniu jest umiejscowiona daleko od żołędzi i dobrze widoczna; penis w stanie spoczynku znajduje się w takim położeniu, że jego główka jest całkowicie widoczna.

Z kolei metoda High and Loose charakteryzuje się tym, że nie usuwa się wewnętrznej części napletka (lub też usuwa ale w bardzo małym stopniu). Inaczej niż w High and Tigh, ilość skóry trzonu penisa i zewnętrznej części napletka nie jest duża. Podczas erekcji może więc występować ruch skóry, która nie została usunięta. W czasie spoczynku żołądź penisa przykryta jest częściowo. Inaczej jest w przypadku Low and Tigh: tutaj skóra w czasie erekcji nie przesuwa się, a żołądź w czasie spoczynku jest odkryta. Jest więc to typ obrzezania podobny do High and Tigh. Jednak inaczej umiejscowiona jest blizna, różnice pojawiają się też, jeśli chodzi o usuniętą skórę. Blizna znajduje się blisko główki penisa, a duża część wewnętrznej części napletka zostaje usunięta. Jeśli usunie się całość wewnętrznej części, blizna może znaleźć się całkowicie pod obręczą żołędzi i pozostać niewidoczna. Natomiast Low and Loose to metoda, w której również duża ilość wewnętrznej części napletka zostaje usunięta, jednak zostaje jej na tyle, żeby przykryć żołądź częściowo lub całkowicie, w czasie, kiedy penis znajduje się w stanie spoczynku. Podczas erekcji ruch skóry wzdłuż trzonu penisa jest również możliwy. Wybór typu obrzezania powinien być dokładnie skonsultowany ze specjalistą w czasie wizyty przed zabiegiem.

Przebieg obrzezania nie jest skomplikowany. Całość trwa do 45 minut. Na początku stosowane jest znieczulenie wstępne, czyli posmarowanie napletka odpowiednią maścią. Po około dwudziestu minutach stosuje się znieczulenie właściwe, czyli nastrzykiwanie operowanego miejsca znieczulaczem. Może to powodować pewien dyskomfort, jednak nie jest boli bardziej niż drobne uszczypnięcie. Ogólnie, sama operacja nie należy do bolesnych; większym problemem jest stres pacjenta i jego poczucie niepewności, jako że napletek jest wyjątkowo czułym i delikatnym miejscem. Nie ma się jednak czego obawiać: po znieczuleniu pacjent nie odczuwa absolutnie żadnego bólu. Środki uśmierzające ból działają jeszcze do dwóch godzin po zabiegu; później zostaje on redukowany przy pomocy tabletek przeciwbólowych zapisanych przez lekarza. Bezpośrednio po obrzezaniu występuje opuchlizna żołędzi i utrzymuje się do około tygodnia-dwóch po zabiegu. Może być ona dla niektórych mężczyzn nieco dotkliwa. Rana goi się od dwóch do czterech tygodni po zabiegu. Gojąca się rana nie boli; pacjent często odczuwa jednak swędzenie.

Istnieje szereg wskazań do obrzezania, takie jak na przykład stulejka, czyli zbyt ciasny napletek, która utrudnia czynności higieniczne, oddawanie moczu i czynności seksualne; innym problemem jest nawracające zapalenie żołędzi, które z reguły leczone jest antybiotykoterapią, jednak w uciążliwych przypadkach wymaga interwencji chirurga; również krótkie więzadełko napletkowe grożące zerwaniem lub samo zerwanie jest wskazówką do takiego zabiegu. Często obrzezania dokonują mężczyźni z krajów o wysokich temperaturach powietrza: jeśli przekraczają one średnio 30 stopni, mężczyźni często uskarżają się na stany zapalne i infekcje bakteryjne. Sam zabieg, jak i jego typ powinien być dokładnie przemyślany i omówiony z lekarzem specjalistą. Ile to kosztuje sprawdzisz na tym serwisie – kliknij

Comments are closed.

Search
Advertisement
Recent Posts
 • Przewodnik

  Przewodnik

  Turystyka jak i wszelkie wycieczki, które przyjeżdżają na nieznane teren mogą wykorzystywać przewodników do tego, aby uzyskać pewne informacje na temat danego miejsca. Takie przewodniki są sprzedawane w formie broszur czy też książek. Wszelkie informacje oraz ciekawostki są bardzo dobrze opisane przez osoby, które mogą …Read More »
 • Yellowstone

  Yellowstone

  Park Narodowy Yellowstone to najbardziej znane i rozpoznawalne miejsce na całym świecie. Trzeba powiedzieć krótko, że na obszarze tego wspaniałego parku możemy odnaleźć prawdziwą naturę, która jest tu pięknym synonimem otaczającego nas tam piękna. Nie sposób nie zauważyć, że lasy oraz inne rośliny znajdujące się …Read More »
 • Samochodem

  Samochodem

  Auto wydaje się być najrozsądniejszym środkiem lokomocji, gdy do pokonania mamy tylko ląd lub morze, jednak możemy w takiej chwili skorzystać z promu. To także jest ciekawa interpretacja takiego pomysłu. Dlatego nie musimy sprowadzać się tylko i wyłącznie do samolotów. Turystyka samochodem wydaje się być …Read More »
December 2016
M T W T F S S
« Oct   Jan »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031